Sign up for updates
2013 Winners - Page 4 E-mail
Article Index
2013 Winners
Page 2
Page 3
Page 4
All Pages
Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4
Recycled Timber
Finalists
Breathe Architecture for Captain Melville
Virginia Kerridge Architect for Lilyfield Warehouse
Timber Frames of Australia for Mylor House
Donaldson and Warn Architects for Old Port of Arthur Head Upgrade, Fremantle
Treated Pine
Carey Baptist College – Communal Permaculture Garden Pavillion (Photography: David Bylund) Carey Baptist College – Communal Permaculture Garden Pavillion (Photography: David Bylund) Carey Baptist College – Communal Permaculture Garden Pavillion (Photography: David Bylund) Carey Baptist College – Communal Permaculture Garden Pavillion (Photography: David Bylund) Carey Baptist College – Communal Permaculture Garden Pavillion (Photography: David Bylund) Carey Baptist College – Communal Permaculture Garden Pavillion (Photography: David Bylund) Carey Baptist College – Communal Permaculture Garden Pavillion (Photography: David Bylund) Carey Baptist College – Communal Permaculture Garden Pavillion (Photography: David Bylund)
Winner: Faculty of Architecture Landscape and Visual Arts (ALVA) – University of Western Australia for Carey Baptist College – Communal Permaculture Garden Pavillion
Finalists
CADDS Architectural Drafting for Ancillary Residence, Boutique Equestrian Estate, Darling Downs
Caroline Di Costa Architect and Iredale Pedersen Hook Architects for casa31-4 room house
Brooking Design Architects for John Septimus Roe Anglican Community School - Kindergarten - Beechboro Campus
Timber Veneers
Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions) Grain (bar), Four Seasons Sydney (Photography: Paul Gosney / Elbow Room Productions)
Winner: Dreamtime Australia Design for Grain (bar), Four Seasons Sydney
Finalists
Kerstin Thompson Architects for Aesop Signature Store Burnside
GroupGSA for A Working Community
Circa Morris Nunn Architects for St Mary's Meeting Room
James Stockwell Architect for Croft House
Timber Panels
Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts) Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts) Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts) Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts) Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts) Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts) Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts) Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts) Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts) Karri Loop House (Photography: Peter Bennetts)
Winner: MORQ for Karri Loop House
Finalists
dwp|suters for Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre
Breathe Architecture for Into the Woods
Brooking Design Architects for John Septimus Roe Anglican Community School - Kindergarten - Beechboro Campus
Genesin Studio for L.A.X
Timber Windows & Doors
Finalists
John Wardle Architects for Fairhaven Residence
Anthony Knobel Architect for Knobel House
Matt Elkan Architect for Lagoon House
Carterwilliamson Architects for The Cowshed House
Western Red Cedar
Finalists
Clare Cousins Architects for Beach House, Mornington
Tobias Partners for KMYoga
Anthony Knobel Architect for Knobel House
Andrew Maynard Architects for HOUSE House


 
Banner
Copyright © 2012 Timber Development Association