Sign up for updates
2013 Winners - Page 3 E-mail
Article Index
2013 Winners
Page 2
Page 3
Page 4
All Pages
Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4
Rising Star
Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross) Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross) Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross) Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross) Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross) Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross) Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross) Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross) Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross) Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre (Photography: Emma Cross)
Winner: Nicholas Cini of dwp|suters for Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre
Finalists
Alexander Symes of Alexander Symes Architects for Austinmer Beach House
Ryan Genesin of Genesin Studio for L.A.X
Alishia Minett of Minett Studio for Queenscliff Residence
Ben Percy of Ben Percy Design for The Pod and Flex Chair
Small Budget
Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon ) Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon ) Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon ) Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon ) Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon ) Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon ) Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon ) Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon ) Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon ) Nunawading Residence (Photography: Chris Neylon )
Winner: Maxa Design for Nunawading Residence
Finalists
dwp|suters for Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre
Caroline Di Costa Architect and Iredale Pedersen Hook Architects for casa31-4 room house
Delia Teschendorff Architecture for Katherine's Verandah
Total Project Group Architects for Tank 4 Curator's Office
Australia Certified Timber
Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman)
Winner: Tonkin Zulaikha Greer Architects for Village Centre: National Arboretum Canberra
Finalists
Brooking Design Architects for John Septimus Roe Anglican Community School - Kindergarten - Beechboro Campus
Neeson Murcutt Architects + City of Sydney for Prince Alfred Pool Park
Wilson Architects + Donovan Hill Architects in Association for Translational Research Institute
Furniture & Joinery
Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto) Fairhaven Beach House Furniture (Photography: Trevor Mein / Meinphoto)
Winner: John Wardle Architects for Fairhaven Beach House Furniture
Finalists
Signature Stairs for Double Geometric Staircase
Japanese Space and Decor Zen’s Studio for Portable Japanese Room
Ben Percy Design for The Pod and Flex Chair
Bild Architecture for UnWaste Bookcase
Solid Timber Cladding
Finalists
Alexander Symes Architect in association with g+v architecture for Austinmer Beach House
Clare Cousins Architects for Beach House, Mornington
Billard Leece Partnership for Belmont Community Rehabilitation Centre
dwp|suters for Bentleigh Secondary College Meditation and Indigenous Culture Centre
Engineered Timber Products
Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman) Village Centre: National Arboretum Canberra (Photography: Brett Boardman)
Winner: Tonkin Zulaikha Greer Architects for Village Centre: National Arboretum Canberra
Finalists
Lend Lease for Forté at Victoria Harbour
Grimshaw Architects for Highpoint Retail Centre
Brooking Design Architects for John Septimus Roe Anglican Community School - Kindergarten - Beechboro Campus
Circa Morris Nunn Architects for St Mary's Meeting Room
Office Fitout Featuring Veneers
A Working Community (Photography: Marcus Clinton) A Working Community (Photography: Marcus Clinton) A Working Community (Photography: Marcus Clinton) A Working Community (Photography: Marcus Clinton) A Working Community (Photography: Marcus Clinton) A Working Community (Photography: Marcus Clinton) A Working Community (Photography: Marcus Clinton) A Working Community (Photography: Marcus Clinton) A Working Community (Photography: Marcus Clinton) A Working Community (Photography: Marcus Clinton)
Winner: GroupGSA for A Working Community
Finalists
WMK Architecture for CBRE Sydney Head Office
Brooking Design Architects for John Septimus Roe Anglican Community School - Kindergarten - Beechboro Campus
Wilson Architects + Donovan Hill Architects in Association for Translational Research Institute


 
Banner
Copyright © 2012 Timber Development Association