Sign up for updates
2005 Winners E-mail
Article Index
2005 Winners
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
All Pages
2005 Overall Winner :: John Wardle Architects :: Flinders House
2005 Overall Winner :: John Wardle Architects :: Flinders House
The 2005 Australian Timber Design Awards grand prize went to John Wardle Architects for Flinders House. 2005 was a boom year for the Awards, and picking an overall winner proved no easy matter. In the end, however, the meticulous attention to detail evidenced by this entry won the day.

The Awards presentation ceremony was held at Old Customs House in Brisbane, on November 3. Senator Ian McDonald, guest speaker for the evening, highlighted the breadth of timber design innovation on display. He noted, moreover, the extent to which the competition evidenced the inherent environmental sustainability of timber-based design.

2005 was yet another record breaking year for the Awards, with more entries than ever before, and the broadest range of entry categories to date. Judges remarked on the difficulty of selecting winners from such a diverse field of entrants, and noted, in particular, the richness and sophistication of this year’s timber palettes.

See below for a full list of all category winners. To view full size images, click on the thumbnail images.

Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4 | Page 5
Australian Timber Design Awards Overall Award
John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House
Winner: John Wardle Architects for Flinders House
Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House
Finalist: Sam Crawford Architects for Bundeena Beach House
C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House
Finalist: C + C Design Construct for Tempe House
Residential Class 1 - New Buildings (Open)
Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House Sam Crawford Architects :: Bundeena Beach House
Winner: Sam Crawford Architects for Bundeena Beach House
Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House
Finalist: Drew Heath Architects for Cypress House
MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte
Finalist: MC 2 Architects for Yarra Street, Warrandyte
New Buildings or Renovation (Students and Entrants 30 and Under)
James Pierre du Plessis (Phorm Architecture & Design) :: Whynot St Tea Room James Pierre du Plessis (Phorm Architecture & Design) :: Whynot St Tea Room James Pierre du Plessis (Phorm Architecture & Design) :: Whynot St Tea Room James Pierre du Plessis (Phorm Architecture & Design) :: Whynot St Tea Room James Pierre du Plessis (Phorm Architecture & Design) :: Whynot St Tea Room James Pierre du Plessis (Phorm Architecture & Design) :: Whynot St Tea Room James Pierre du Plessis (Phorm Architecture & Design) :: Whynot St Tea Room James Pierre du Plessis (Phorm Architecture & Design) :: Whynot St Tea Room
Winner: James Pierre du Plessis (Phorm Architecture & Design) for Whynot St Tea Room
Garth Hollindale Architect :: Lantern House Garth Hollindale Architect :: Lantern House Garth Hollindale Architect :: Lantern House Garth Hollindale Architect :: Lantern House Garth Hollindale Architect :: Lantern House Garth Hollindale Architect :: Lantern House Garth Hollindale Architect :: Lantern House Garth Hollindale Architect :: Lantern House Garth Hollindale Architect :: Lantern House
Finalist: Garth Hollindale Architect for Lantern House
Horizon Habitats :: Garden Pavilion Horizon Habitats :: Garden Pavilion Horizon Habitats :: Garden Pavilion Horizon Habitats :: Garden Pavilion Horizon Habitats :: Garden Pavilion Horizon Habitats :: Garden Pavilion
Finalist: Horizon Habitats for Garden Pavilion

Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4 | Page 5
Residential Class 1 Best Renovation (Open)
C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House
Winner: C + C Design Construct for Tempe House
Richard Cole Architecture :: Cole House Richard Cole Architecture :: Cole House Richard Cole Architecture :: Cole House Richard Cole Architecture :: Cole House Richard Cole Architecture :: Cole House Richard Cole Architecture :: Cole House Richard Cole Architecture :: Cole House Richard Cole Architecture :: Cole House Richard Cole Architecture :: Cole House Richard Cole Architecture :: Cole House
Finalist: Richard Cole Architecture for Cole House
Richard Cole Architecture :: Simson/White House Richard Cole Architecture :: Simson/White House Richard Cole Architecture :: Simson/White House Richard Cole Architecture :: Simson/White House Richard Cole Architecture :: Simson/White House Richard Cole Architecture :: Simson/White House Richard Cole Architecture :: Simson/White House Richard Cole Architecture :: Simson/White House Richard Cole Architecture :: Simson/White House Richard Cole Architecture :: Simson/White House
Highly Commended: Richard Cole Architecture for Simson/White House
Residential Class 2, 3 & 9c (apartments, resorts and aged care)
Haysom Architects :: The Byron at Byron Haysom Architects :: The Byron at Byron Haysom Architects :: The Byron at Byron Haysom Architects :: The Byron at Byron Haysom Architects :: The Byron at Byron Haysom Architects :: The Byron at Byron Haysom Architects :: The Byron at Byron Haysom Architects :: The Byron at Byron Haysom Architects :: The Byron at Byron Haysom Architects :: The Byron at Byron
Winner: Haysom Architects for The Byron at Byron
JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas
Finalist: JMA Architects Qld Pty Ltd for Viridian Villas
Walter Barda Design :: The Boatshed Walter Barda Design :: The Boatshed Walter Barda Design :: The Boatshed Walter Barda Design :: The Boatshed Walter Barda Design :: The Boatshed Walter Barda Design :: The Boatshed Walter Barda Design :: The Boatshed Walter Barda Design :: The Boatshed Walter Barda Design :: The Boatshed Walter Barda Design :: The Boatshed
Finalist: Walter Barda Design for The Boatshed
Public & Commercial Buildings Composite Frame
Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre Slap Architects in association with J Grunden & V Darby :: Orbost Exhibition Centre
Winner: Slap Architects in association with J Grunden & V Darby for Orbost Exhibition Centre
Elenberg Fraser :: Husky Elenberg Fraser :: Husky Elenberg Fraser :: Husky Elenberg Fraser :: Husky Elenberg Fraser :: Husky Elenberg Fraser :: Husky Elenberg Fraser :: Husky
Finalist: Elenberg Fraser for Husky
Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW
Finalist: Francis-Jones Morehen Thorp for The Mint, Historic Houses Trust of NSW

Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4 | Page 5
Public & Commercial Buildings Timber Frame
Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building
Winner: Collier & Reid Pty Ltd Architects for Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building
Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera
Finalist: Cox Rayner Architects for Coomera
Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development
Finalist: Morris Nunn + Associates for IXL Development
Interior Fitout
John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House
Winner: John Wardle Architects for Flinders House
Bligh Voller Neild :: House for GOA Bligh Voller Neild :: House for GOA Bligh Voller Neild :: House for GOA Bligh Voller Neild :: House for GOA Bligh Voller Neild :: House for GOA Bligh Voller Neild :: House for GOA Bligh Voller Neild :: House for GOA Bligh Voller Neild :: House for GOA Bligh Voller Neild :: House for GOA Bligh Voller Neild :: House for GOA
Finalist: Bligh Voller Neild for House for GOA
Slavin Architects :: St Brigid Chapel Slavin Architects :: St Brigid Chapel Slavin Architects :: St Brigid Chapel Slavin Architects :: St Brigid Chapel Slavin Architects :: St Brigid Chapel Slavin Architects :: St Brigid Chapel Slavin Architects :: St Brigid Chapel Slavin Architects :: St Brigid Chapel Slavin Architects :: St Brigid Chapel Slavin Architects :: St Brigid Chapel
Finalist: Slavin Architects for St Brigid Chapel
Exterior Structures
Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks
Winner: Warwick Donnelly Pty Ltd for Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks
C & L McLennan :: C & L McLennan for Workshop & Garage C & L McLennan :: C & L McLennan for Workshop & Garage C & L McLennan :: C & L McLennan for Workshop & Garage C & L McLennan :: C & L McLennan for Workshop & Garage C & L McLennan :: C & L McLennan for Workshop & Garage C & L McLennan :: C & L McLennan for Workshop & Garage C & L McLennan :: C & L McLennan for Workshop & Garage
Finalist: C & L McLennan for C & L McLennan for Workshop & Garage
Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW
Highly Commended: Francis-Jones Morehen Thorp for The Mint, Historic Houses Trust of NSW

Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4 | Page 5
Best Use of Timber Flooring
Johnson Pilton Walker :: JPW Office Johnson Pilton Walker :: JPW Office Johnson Pilton Walker :: JPW Office Johnson Pilton Walker :: JPW Office Johnson Pilton Walker :: JPW Office Johnson Pilton Walker :: JPW Office Johnson Pilton Walker :: JPW Office Johnson Pilton Walker :: JPW Office Johnson Pilton Walker :: JPW Office Johnson Pilton Walker :: JPW Office
Winner: Johnson Pilton Walker for JPW Office
MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte
Finalist: MC 2 Architects for Yarra Street, Warrandyte
JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas JMA Architects Qld Pty Ltd :: Viridian Villas
Finalist: JMA Architects Qld Pty Ltd for Viridian Villas
Best Use of Timber Engineered Products
Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building
Winner: Collier & Reid Pty Ltd Architects for Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building
Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera Cox Rayner Architects :: Coomera
Finalist: Cox Rayner Architects for Coomera
Warwick Donnelly Pty Ltd :: Deerubbin Centre Warwick Donnelly Pty Ltd :: Deerubbin Centre Warwick Donnelly Pty Ltd :: Deerubbin Centre Warwick Donnelly Pty Ltd :: Deerubbin Centre Warwick Donnelly Pty Ltd :: Deerubbin Centre Warwick Donnelly Pty Ltd :: Deerubbin Centre Warwick Donnelly Pty Ltd :: Deerubbin Centre Warwick Donnelly Pty Ltd :: Deerubbin Centre Warwick Donnelly Pty Ltd :: Deerubbin Centre
Finalist: Warwick Donnelly Pty Ltd for Deerubbin Centre
Best Use of Timber as a Structural Element
C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House C + C Design Construct :: Tempe House
Winner: C + C Design Construct for Tempe House
Neerim Project Design :: Erica Recreation Reserve Neerim Project Design :: Erica Recreation Reserve Neerim Project Design :: Erica Recreation Reserve Neerim Project Design :: Erica Recreation Reserve Neerim Project Design :: Erica Recreation Reserve Neerim Project Design :: Erica Recreation Reserve Neerim Project Design :: Erica Recreation Reserve Neerim Project Design :: Erica Recreation Reserve Neerim Project Design :: Erica Recreation Reserve
Finalist: Neerim Project Design for Erica Recreation Reserve
Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks Warwick Donnelly Pty Ltd :: Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks
Finalist: Warwick Donnelly Pty Ltd for Chain Valley Bay Suspension Bridge & Boardwalks

Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4 | Page 5
Environmental Commitment
Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development Morris Nunn + Associates :: IXL Development
Winner: Morris Nunn + Associates for IXL Development
Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future
Finalist: Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt for Timber House of the Future
MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte MC 2 Architects :: Yarra Street, Warrandyte
Finalist: MC 2 Architects for Yarra Street, Warrandyte
Innovation Award
Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt :: Timber House of the Future
Winner: Innovarchi Pty Ltd and Timberbuilt for Timber House of the Future
Best Use of Western Red Cedar
Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham Saaj Design Pty Ltd :: New House, Sandringham
Winner: Saaj Design Pty Ltd for New House, Sandringham
John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House John Wardle Architects :: Flinders House
Finalist: John Wardle Architects for Flinders House
Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW Francis-Jones Morehen Thorp :: The Mint, Historic Houses Trust of NSW
Highly Commended: Francis-Jones Morehen Thorp for The Mint, Historic Houses Trust of NSW
Best use of Cypress
Simmat & Associates :: Fuzzman House Simmat & Associates :: Fuzzman House Simmat & Associates :: Fuzzman House Simmat & Associates :: Fuzzman House
Winner: Simmat & Associates for Fuzzman House
Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building Collier & Reid Pty Ltd Architects :: Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building
Finalist: Collier & Reid Pty Ltd Architects for Narana Creations Performance Theatre & Exhibition Building
Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House Drew Heath Architects :: Cypress House
Finalist: Drew Heath Architects for Cypress House
 
Banner
Copyright © 2012 Timber Development Association