Sign up for updates
2004 Winners E-mail
Article Index
2004 Winners
Page 2
Page 3
Page 4
All Pages
Overall Winner :: Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House
Overall Winner :: Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House
The top prize in the 2004 Australian Timber Design Awards went to Casey Brown Architecture for Bungan Beach House. This beautifully situated house consists of a series of pavilions around a sun-drenched courtyard. It features large open timber decks, simple mono pitch roofs and a warm pallette of internal timbers. Judges were particularly impressed by the manner in which timber was made integral to this context-sensitive design.

2004 saw the Awards really start to gain traction in the design community. The size and diversity of the entry field made judging a difficult but rewarding task. Judges remarked favourably, in particular, on the attention given by entrants to environmental commitment.

Thank you to our judges, our sponsors and, most of all, the many members of the Australian timber design and architecture community who entered projects. The success of the 2004 Australian Timber Design Awards – Australasia's foremost timber design and architectural awards – is due to you.

See below for a full list of all category winners. To view full size images, click on the thumbnail images.

Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4
Australian Timber Design Awards Overall Award
Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House
Winner: Casey Brown Architecture for Bungan Beach House
Best NSW Entry
Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School
Winner: Baxter & Jacobson Architects for Shearwater Steiner School
Best Victorian Entry
BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House
Winner: BKK Architects for 2parts House
Residential Class 1: New Buildings - Open
Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House Casey Brown Architecture :: Bungan Beach House
Joint Winner: Casey Brown Architecture for Bungan Beach House
Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House
Joint Winner: Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture for Harbour House
Inarc Architects :: Mount Macedon Residence Inarc Architects :: Mount Macedon Residence Inarc Architects :: Mount Macedon Residence Inarc Architects :: Mount Macedon Residence Inarc Architects :: Mount Macedon Residence Inarc Architects :: Mount Macedon Residence Inarc Architects :: Mount Macedon Residence Inarc Architects :: Mount Macedon Residence Inarc Architects :: Mount Macedon Residence
Highly Commended: Inarc Architects for Mount Macedon Residence
Scale Architecture :: Milis Salem House Scale Architecture :: Milis Salem House Scale Architecture :: Milis Salem House Scale Architecture :: Milis Salem House Scale Architecture :: Milis Salem House Scale Architecture :: Milis Salem House Scale Architecture :: Milis Salem House Scale Architecture :: Milis Salem House Scale Architecture :: Milis Salem House Scale Architecture :: Milis Salem House
Highly Commended: Scale Architecture for Milis Salem House

Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4
Residential Class 1: Best Renovation - Open
Michael Ellis Architects :: Kelvin Grove Residence Michael Ellis Architects :: Kelvin Grove Residence Michael Ellis Architects :: Kelvin Grove Residence Michael Ellis Architects :: Kelvin Grove Residence Michael Ellis Architects :: Kelvin Grove Residence Michael Ellis Architects :: Kelvin Grove Residence Michael Ellis Architects :: Kelvin Grove Residence Michael Ellis Architects :: Kelvin Grove Residence
Winner: Michael Ellis Architects for Kelvin Grove Residence
BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House BKK Architects :: 2parts House
Highly Commended: BKK Architects for 2parts House
New Buildings or Renovation - Students and Entrants 30 and Under
Casey Vallance & Rebekah Vallance :: Whipbird Residence Casey Vallance & Rebekah Vallance :: Whipbird Residence Casey Vallance & Rebekah Vallance :: Whipbird Residence Casey Vallance & Rebekah Vallance :: Whipbird Residence Casey Vallance & Rebekah Vallance :: Whipbird Residence Casey Vallance & Rebekah Vallance :: Whipbird Residence
Winner: Casey Vallance & Rebekah Vallance for Whipbird Residence
Andrew Maynard Architect :: Sproule Residence Andrew Maynard Architect :: Sproule Residence Andrew Maynard Architect :: Sproule Residence Andrew Maynard Architect :: Sproule Residence Andrew Maynard Architect :: Sproule Residence Andrew Maynard Architect :: Sproule Residence Andrew Maynard Architect :: Sproule Residence Andrew Maynard Architect :: Sproule Residence Andrew Maynard Architect :: Sproule Residence
Highly Commended: Andrew Maynard Architect for Sproule Residence
Residential Class 2, 3 and 9c
Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane
Winner: Engelen Moore for Kings Lane
Public & Commercial Buildings: Composite Frame
Wilson Architects with Arup Structures :: Resource Centre Wilson Architects with Arup Structures :: Resource Centre Wilson Architects with Arup Structures :: Resource Centre Wilson Architects with Arup Structures :: Resource Centre Wilson Architects with Arup Structures :: Resource Centre Wilson Architects with Arup Structures :: Resource Centre Wilson Architects with Arup Structures :: Resource Centre
Winner: Wilson Architects with Arup Structures for Resource Centre
Sean Godsell Architects :: Woodleigh School Sean Godsell Architects :: Woodleigh School Sean Godsell Architects :: Woodleigh School Sean Godsell Architects :: Woodleigh School Sean Godsell Architects :: Woodleigh School Sean Godsell Architects :: Woodleigh School
Highly Commended: Sean Godsell Architects for Woodleigh School

Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4
Public & Commercial Buildings: Timber Framing
Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment
Winner: Phillips/Pilkington Architects for McCormick Centre for the Environment
Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School Baxter & Jacobson Architects :: Shearwater Steiner School
Highly Commended: Baxter & Jacobson Architects for Shearwater Steiner School
Interior Fitout
Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence Bush Pavilions :: Bottlebrush Drive Residence
Winner: Bush Pavilions for Bottlebrush Drive Residence
Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane
Highly Commended: Engelen Moore for Kings Lane
Exterior Structures
Fiona Robb in association with Rolfe Chrystal & Associates :: Camphor Laurel Playground Fiona Robb in association with Rolfe Chrystal & Associates :: Camphor Laurel Playground Fiona Robb in association with Rolfe Chrystal & Associates :: Camphor Laurel Playground Fiona Robb in association with Rolfe Chrystal & Associates :: Camphor Laurel Playground Fiona Robb in association with Rolfe Chrystal & Associates :: Camphor Laurel Playground Fiona Robb in association with Rolfe Chrystal & Associates :: Camphor Laurel Playground Fiona Robb in association with Rolfe Chrystal & Associates :: Camphor Laurel Playground
Winner: Fiona Robb in association with Rolfe Chrystal & Associates for Camphor Laurel Playground
Stand Alone Objects
Craig Phillips, Student :: Senjo Hallstand Craig Phillips, Student :: Senjo Hallstand
Winner: Craig Phillips, Student for Senjo Hallstand

Page 1 | Page 2 | Page 3 | Page 4
Environmental Commitment
Studio 101 Architects :: Virgo Residence Studio 101 Architects :: Virgo Residence Studio 101 Architects :: Virgo Residence Studio 101 Architects :: Virgo Residence Studio 101 Architects :: Virgo Residence Studio 101 Architects :: Virgo Residence Studio 101 Architects :: Virgo Residence
Winner: Studio 101 Architects for Virgo Residence
Nettletontribe :: Paperbark Camp Nettletontribe :: Paperbark Camp Nettletontribe :: Paperbark Camp Nettletontribe :: Paperbark Camp Nettletontribe :: Paperbark Camp
Highly Commended: Nettletontribe for Paperbark Camp
Chris Vandyke Designs :: Shambhala Chris Vandyke Designs :: Shambhala Chris Vandyke Designs :: Shambhala Chris Vandyke Designs :: Shambhala Chris Vandyke Designs :: Shambhala Chris Vandyke Designs :: Shambhala Chris Vandyke Designs :: Shambhala Chris Vandyke Designs :: Shambhala Chris Vandyke Designs :: Shambhala Chris Vandyke Designs :: Shambhala
Highly Commended: Chris Vandyke Designs for Shambhala
Best Use of Timber Engineered Products
Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment Phillips/Pilkington Architects :: McCormick Centre for the Environment
Winner: Phillips/Pilkington Architects for McCormick Centre for the Environment
Best Use of Timber Flooring
Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane Engelen Moore :: Kings Lane
Winner: Engelen Moore for Kings Lane
Best Use of Western Red Cedar
Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture :: Harbour House
Winner: Stutchbury & Pape in association with Bourne & Blue Architecture for Harbour House
 
Banner
Copyright © 2012 Timber Development Association