Sign up for updates
2015 Winners - Page 3 E-mail
Friday, 18 September 2015 00:00
Article Index
2015 Winners
Page 2
Page 3
All Pages
Page 1 | Page 2 | Page 3
Excellence in the Use of Timber Products - Timber Panels
Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein) Swinburne University Factory of the Future (Photography: Trevor Mein)
Winner: H2o Architects Pty Ltd for Swinburne University Factory of the Future
Photographer: Trevor Mein
Finalists
Creative 9 for 9 Noodle House
MORQ for Lovestory Shop
Schulberg Demkiw Architects for Beach Avenue
Scott Carver for The Recording Studio
Timber Flooring
The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography) The Charming Squire (Photography: Toby Scott Photography)
Winner: Baber Studio in association with Collins + Turner Architects and D'Occhio for The Charming Squire
Photographer: Toby Scott Photography
Finalists
Scott Carver for The Recording Studio
Terroir Pty Ltd for Clareville House
Excellence in the Use of Timber Products - Timber Cladding
Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman) Clareville House (Photography: Brett Boardman)
Winner: Terroir Pty Ltd for Clareville House
Photographer: Brett Boardman
Finalists
Byrne Architects for Aireys House
Julie Firkin Architects for Fenwick St House
Excellence in the Use of Timber Products - Recycled Timber
Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin) Garangula Gallery (Photography: John Gollings and Maite Robin)
Winner: Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
Photographer: John Gollings and Maite Robin
Finalists
Arcadia Landscape Architecture for The Platform - North Eveleigh Affotdable Housing
Baber Studio in association with Collins + Turner Architects and D'Occhio for The Charming Squire
Utz Sanby Architects for Manly Lagoon House
Excellence in the Use of Timber Products - Fitout Featuring Decorative Sliced Veneers
Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein) Living Edge Showroom, Sydney (Photography: Trevor Mein)
Winner: Woods Bagot for Living Edge Showroom, Sydney
Photographer: Trevor Mein
Finalists
Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
Terroir Pty Ltd for Clareville House
Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
Terroir Pty Ltd for Clareville House
Excellence in the Use of Timber Products - Engineered Timber Products
ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae) ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility (Photography: John McRae)
Winner: Taylor Thomson Whitting & Jacobs Group (Australia) for ANTSO Building 90 Electron Microscopy Facility
Photographer: John McRae
Finalists
Gehry Partners LLP - Design Architect and Daryl Jackson Robin Dyke - Executive Architect for UTS Business School - Dr Chau Chak Wing Building
John Wardle Architects & NADAAA in collaboration for Melbourne School of Design - The University of Melbourne
Seth Stein Architects (London) + watson architecture + design (Melbourne) for Merricks Equestrian Centre
Excellence in the Use of Timber Products - Australian Certified Timber
Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller)
Winner: Cox Architecture for Box Office, Melbourne
Photographer: Tommy Miller
Finalists
Julie Firkin Architects for Fenwick St House
Seth Stein Architects (London) + watson architecture + design (Melbourne) for Merricks Equestrian Centre


 
Banner
Copyright © 2012 Timber Development Association