Sign up for updates
2015 Winners - Page 2 E-mail
Friday, 18 September 2015 00:00
Article Index
2015 Winners
Page 2
Page 3
All Pages
Page 1 | Page 2 | Page 3
Excellence in Timber Design - Interior Fitout - Commercial
Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller) Box Office, Melbourne (Photography: Tommy Miller)
Winner: Cox Architecture for Box Office, Melbourne
Photographer: Tommy Miller
Finalists
Abeo Design for The Gully - Public House & Garden
Chenchow Little for Bresic Whitney, Hunters Hill
MORQ for Lovestory Shop
TAG Architects and iredale pedersen hook architects, architects in association for Kununurra Courthouse
Woods Bagot for Jemena, Sydney
Woods Bagot for Living Edge Showroom, Sydney
Excellence in Timber Design - Interior Fitout - Residential
Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth) Bedfordale House (Photography: Robert Firth)
Winner: Suzanne Hunt Architect for Bedfordale House
Photographer: Robert Firth
Finalists
David Boyle Architect for Marrickville Courtyard House
Harrison & White for Thayer- Burnett Bathroom
PIDCOCK - Architecture + Sustainability for Millers Point Residence - interior
Excellence in Timber Design - Public or Commercial Buildings
Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts) Melbourne School of Design - The University of Melbourne (Photography: Peter Bennetts)
Winner: John Wardle Architects & NADAAA in collaboration for Melbourne School of Design - The University of Melbourne
Photographer: Peter Bennetts
Finalists
Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
NOWarchitecture for Bairnsdale Library
Scott Carver & Arup for Netball Central
Seth Stein Architects (London) + watson architecture + design (Melbourne) for Merricks Equestrian Centre
Taylor Thomson Whitting & Jacobs Group (Australia) for ANSTO Building 90 Electron Microscopy Facility
Excellence in Timber Design - Residential Class 1 - Alteration or Addition
Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan) Dulwich Hill Residence (Photography: Jackie Chan)
Winner: CplusC Architectural Workshop for Dulwich Hill Residence
Photographer: Jackie Chan
Finalists
Bower Architecture for Kate's House
Coy & Yiontis Architects for House 3
Richard Cole Architecture for Little Reef House
Excellence in Timber Design - Residential Class 1 - New Buildings
Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts) Red Hill House (Photography: Peter Bennetts)
Winner: Duckbuild Architecture for Red Hill House
Photographer: Peter Bennetts
Finalists
Archiblox for Carbon Positive House
Byrne Architects for Aireys House
John Wardle Architects for Lake Wendouree House
Moloney Architects for Invermay House
Shane Thompson Architects for Davenport Wilson House
Terroir Pty Ltd for Clareville House
Excellence in the Use of Timber Products - Treated Pine
Finalists
Humphrey Homes for Railway Road, Cottesloe
University of Western Australia - Faculty of Architecture Landscape and Visual Arts for The Wood Wave
Excellence in the Use of Timber Products - Timber Windows and Doors
Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography) Beach Ave (Photography: Derek Swalwell Photography)
Winner: Schulberg Demkiw Architects for Beach Ave
Photographer: Derek Swalwell Photography
Finalists
Moloney Architects for Invermay House
Richard Cole Architecture for Little Reef House
Excellence in the Use of Timber Products - Timber Veneers
Finalists
Fender Katsalidis Mirams Architects for Garangula Gallery
Suzanne Hunt Architect for Bedfordale House


 
Banner
Copyright © 2012 Timber Development Association